Högholmen skyddar utrotningshotad hårflokeplattmal

av | 17.04.25

Den ytterst utrotningshotade hårflokeplattmalen ska skyddas i Lappviken i Helsingfors. Foto: Adobe Stock

Den ytterst utrotningshotade hårflokeplattmalen ska skyddas i Lappviken i Helsingfors. Foto: Adobe Stock

Djurparken Högholmen i Helsingfors går in för att skydda den ytterst utrotningshotade fjärilarten hårflokeplattmal (Depressaria chaerophylli)  i samarbete med Helsingfors Hamn. Syftet med projektet är att trygga artens fortlevnad i Helsingfors.

Den oerhört sällsynta hårflokeplattmalen har påträffats i Lappviken mellan Västra hamnen och Sandudds begravningsplats i Helsingfors.

Enligt miljömyndigheterna lever den rödlistade hårflokeplattmalen för närvarande endast i Helsingfors, Ingå och S:t Karins i Finland. Hårflokeplattmalen trivs i närheten av utplanterad rotkörvel som utgör dess stapelföda.

Det största hotet mot hårflokeplattmalen är urbaniseringen och bristen på gynnsamma livsmiljöer. Fjärilens livsmiljö i Lappviken i Helsingfors hotas av tunnelbyggen som ska betjäna Helsingfors Hamn.

”Vi vill utveckla nya skyddsåtgärder för att trygga hårflokeplattmalens fortlevnad också utanför dess nuvarande livsmiljöer”, säger Nina Trontti, skyddsdirektör på Högholmen.

I projektet ingår utplantering av malar på Högholmen och åtgärder som värnar om artens livsmöjligheter i Lappviken. Helsingfors Hamn ska bland annat plantera mer rotkörvel i Lappvikens park med omnejd.

Läs mer om:

Flera artiklar på finlandsnatur.fi

Tumlaren äter allt från bläckfisk till torsk

Tumlaren äter allt från bläckfisk till torsk

Silltruten och vindkraften på kollisionskurs

Silltruten och vindkraften på kollisionskurs

Nattlig händelse vid vatten

Nattlig händelse vid vatten

Vi hittade inga relaterade artiklar.