Permafrosten i Arktis smälter allt snabbare

av | 04.05.22

Permafrosten täcker cirka en fjärdedel av alla landområden på de nordliga breddgraderna. Foto: Greenpeace

Permafrosten i Alaska, Kanada och Sibirien smälter i ett allt snabbare tempo på grund av klimatförändringen. Det visar ny forskning vid University of Illinois i USA.

Enligt biträdande professor Mark J. Lara kommer den smältande permafrosten att leda till oåterkalleliga förändringar av ekosystemen i de arktiska områdena.

Redan nu har smältande ismassor lett till att gigantiska sjöar försvinner och att landskapen deformeras på grund av erosion, skriver Lara i en artikel som har publicerats på den akademiska sajten The Conversation och i finsk språkdräkt på Tekniikan Maailmas webbsida.

Lara har dokumenterat förändringar i den arktiska miljön och kommit fram till att de varma, långa somrarna och skogsbränderna påskyndar nedsmältningen av permafrosten och försvårar tillgången till färskvatten i Arktis.

Permafrosten täcker cirka en fjärdedel av alla landområden på de nordliga breddgraderna i Kanada, Ryssland och Alaska. Den smältande permafrosten sätter inkapslade organiska ämnen i omlopp och ger upphov till enorma utsläpp av metan som påskyndar klimatförändringen ytterligare.

En ny studie visar att andelen skadade markområden har trefaldigats på grund av smältande permafrost i de nordliga delarna av Sibirien de senaste 20 åren.

Permafrosten hyser dubbelt så mycket kol än den mängd som finns i atmosfären redan nu. Nya prognoser visar att kolläckaget från permafrosten kan öka 12-falt före 2100 på grund av uppvärmningen av klimatet, skriver professor Mark J. Lara i sin artikel.

Läs mer om:

Flera artiklar på finlandsnatur.fi

Camilla Sederholm lämnar Natur och Miljö

Camilla Sederholm lämnar Natur och Miljö

Stigande havsnivåer hotar strandängar

Stigande havsnivåer hotar strandängar

Ny metod beräknar fotavtrycket på naturen

Ny metod beräknar fotavtrycket på naturen

Vi hittade inga relaterade artiklar.