Sommarens kryss tar oss till fjällviddernas som marängar. De högsta, trädlösa fjällen har sina egna särpräglade arter som är anpassade till ett liv i kyla, blåst och en kort men intensiv ljusperiod. I lägre fjälldalar växer växter som återfinns också på andra ställen i Finland, ofta i skärgården eller på myrar.
Lös krysset och fyll i bokstäverna från de gröna rutorna i rutorna i lösenordet under med mot svarande siffror, så får du fram ett ord från det finska fjällandskapet. Vilket?
Skicka in din lösning här eller per e-post till [email protected] senast 23.8.2026. Bland de rätta svaren lottar vi ut Med såg och yxa av Hans Hästbacka.
Här ser du det rätta svaret i naturkrysset 2/2026 (publiceras efter deadline för inlämning av rätt svar).
Naturkryss och bilder: Camilla Ekblad
