Finland importerar mineraler och metaller från länder där gruvdriften förstör naturen och kränker de mänskliga rättigheterna. Det hävdar WWF som har släppt en ny rapport om den tvivelaktiga importen.
”Vår konsumtion hotar naturens mångfald och de mänskliga rättigheterna i många länder i tropikerna och vi vet inte ens om det”, säger Maija Kaukonen, skogsexpert på WWF.
Finland importerar mineraler och metaller bland annat från Indonesien, Demokratiska Republiken Kongo, Papua-Nya Guinea, Brasilien, Ecuador och Peru. Gruvdriften i dessa länder orsakar allvarlig miljöförstörelse, skriver WWF i ett pressmeddelande.
Enligt WWF hotas artrikedomen på grund av gruvdriften till och med i naturskyddsområden. Trots att många finska bolag importerar problematiska metaller är det svårt att få information om råvarornas ursprung på grund av bristande transparens i företagens värdekedjor.
”Ifall företagen inte vet varifrån deras råvaror härstammar är det omöjligt att bedöma produktionens miljörisker och inverkan på mänskliga rättigheter”, säger Kaukonen.
Finland importerar omkring 10 miljoner ton metaller och mineraler per år. Största delen av importen bygger på införsel av koppar, zink och nickel, men också sällsynta jordarter såsom kobolt. Finland förädlar näst mest kobolt i hela världen. Kobolt behövs till exempel för tillverkning av batterier för elbilar.
WWF:s rapport granskar de finska bolagen Kones, Wärtsiläs, Outokumpus, Metsos, Bolidens och SSAB Finlands företagsansvar.
”EU:s nya direktiv om hållbarhetsrapportering uppmanar företagen att beakta hela värdekedjan i rapporteringen om verksamhetens inverkan på miljön. Tyvärr är det en del företag som underlåter att göra det”, säger Kaukonen.
WWF kritiserar bland annat gruvdriften av kobolt i Kongo och Centralafrika i världens näst största regnskogsområde. Hela 16 procent av Kongos naturområden har enligt WWF reserverats för gruvdrift, vilket hotar en lång rad tropiska växter och djur på grund av en outsinlig utländsk efterfrågan på metaller och mineraler.