Flera fiskarter har fått försämrad status på Artdatabankens preliminära rödlista i Sverige. Enligt förslaget ska torsken klassas som akut hotad, uppger Stockholms universitet.
Den svenska rödlistan är en sammanställning av tillståndet för Sveriges arter och hur stor risken är att de ska dö ut. Listan uppdateras var femte år av SLU Artdatabanken på uppdrag av Naturvårdsverket och Havs- och vattenmyndigheten i samarbete med externa experter. En preliminär version av den lista som ska publiceras nästa år finns nu tillgänglig.
Situationen har försämrats för flera fiskarter sedan den senaste rödlistan publicerades. Av 128 bedömda fiskarter är 42 arter rödlistade enligt den preliminära bedömningen. Mer än hälften av dem uppfyller kriterierna för att vara hotade. Tillståndet för bland annat sill, lax och öring har försämrats.
”För flera arter ser vi en kraftig minskning – i vissa fall har populationerna mer än halverats på bara ett par decennier, berättar forskaren Ann-Britt Florin, Sveriges lantbruksuniversitet.
Florin har lett rödlistans expertkommitté för fiskar. Enligt henne är det framför allt vandringshinder, förstörda lek- och uppväxthabitat och i vissa fall hårt fiske som är de största orsakernas till att flera fiskarter ligger risigt till.
Klimatförändringar med varmare vatten och torka är också ett ökande hot, särskilt för arter som lever i mindre vattendrag.
Ann-Britt Florin påpekar att fler fiskade arter nu klassas som hotade, och att situationen inte förbättrats för flera arter, trots pågående åtgärdsprogram.
Åtta svenska fiskarter klassas enligt den preliminära listan som akut hotade, vilket är den allvarligaste hotnivån och innebär att arten löper extremt stor risk att dö ut i vilt tillstånd. En av dem är torsken, som i den senaste bedömningen endast betraktades som sårbar. Arten har minskat med över 80 procent i svenska vatten de senaste 30 åren, skriver Stockholms universitet i ett pressmeddelande.
Torsken runt Sveriges kuster är uppdelad i flera från varandra isolerade bestånd. På 1980-talet fanns arten i Bottenhavet, men därifrån har den helt försvunnit. Även i Kattegatt är den nästan borta.
I Egentliga Östersjön finns två reproducerande bestånd: östra och västra, och dessa har också minskat kraftigt. Minskade syrehalter i vattnet har minskat antalet möjliga lekområden för torsken och för det östra beståndet idag finns endast djupområdet vid Bornholm kvar.
Sedan 2019 råder förbud mot riktat yrkesfiske på det östra torskbeståndet och 2022 stoppades fisket på det västra beståndet. Även fritidsfiske av torsk är idag förbjudet.