Finländarna förhåller sig positivt till utbyggnaden av förnybar energi. Det visar en enkät som intresseorganisationen Energiindustrin har låtit göra. Hela 83 procent av finländarna efterlyser mer solenergi och 69 procent vill ha mer vindkraft.
Enkäten avslöjar att finländarna betraktar en hög självförsörjningsgrad, ett skäligt elpris och investeringar som motverkar klimatförändringen som de viktigaste energipolitiska målen. Upp till 57 procent av dem som svarade på enkäten anser följdriktigt att Finland inte ska importera el.
”Finländarna vill ha mer solenergi. Därför är det av central betydelse att lagstiftningen stöder denna utveckling”, säger Klaara Tapper, intressebevakningschef på intresseorganisationen Suomen uusiutuvat i ett pressmeddelande.
Statsminister Petteri Orpos (Saml) regering planerar att förnya lagstiftningen så att solparker som överstiger 50 hektar skulle kräva grönt ljus i områdets generalplan. Suomen uusiutuvat befarar att de nya spelreglerna skulle bromsa utbyggnaden av solenergi och försvaga kommunernas energipolitiska inflytande.
Över 80 procent av finländarna vill ha mer kärn- och vattenkraft, men endast 12 procent uppger att de föredrar fjärrvärme som förlitar sig på småskalig kärnkraft och SMR-reaktorer. Den populäraste värmekällan är spillvärme som utvinns från till exempel datacentraler och industriella anläggningar, uppger Energiindustrin.
Enkäten har gjorts av bolaget Iro Research och bygger på över tusen intervjuer som gjordes i oktober i år.



