Odling av kaffebönor är en växande orsak till avskogningen i Amazonas. Det visar en ny rapport från WWF som bygger på data från Chalmers tekniska högskola i Göteborg.
Rapporten Amazon Footprint Report 2025 släpptes i samband med klimatmötet COP30 i Belém, och är ett samarbete mellan Världsnaturfonden WWF, Chalmers och Stockholm Environment Institute.
”Det här är den mest utförliga studien av vad som driver Amazonas avskogning hittills. Dels eftersom den rent geografiskt går ner på väldigt lokal nivå, dels eftersom den inkluderar all jordbruksproduktion i regionen och kopplingen både till lokal och global konsumtion”, säger Martin Persson, professor på Chalmers och en av rapportens författare.
Forskarna har använt satellitbilder av markanvändningen i Amazonas, och kopplat ihop med data om jordbruksproduktionen och handelsflöden. Rapporten visar att främst inhemska marknader, men även internationell efterfrågan, driver avskogningen. Expansionen av boskapsskötsel bidrar mest till skövlingen, följt av sojaodling.
För Sveriges del ser siffrorna annorlunda ut. Enligt Chalmers beräknas konsumtionen av kaffe sedan flera år ha en högre påverkan på Amazonas avskogning än konsumtionen av soja. Enligt den senaste mätningen, från 2022, har kaffe numera även gått om nötkött i tabellen, och är därmed den importerade produkt i landet som påverkar avskogningen mest.
”Globalt sett har det varit mycket fokus på sojaproduktionens och boskapsuppfödningens inverkan på avskogningen, så konsumtionen av kaffe kanske har flugit lite under radarn”, säger Persson.
Idag finns ingen märkning som specifikt anger om en vara är avskogningsfri. Men för konsumenter som vill veta varifrån produkter i affären som soja, kaffe, nötkött eller kakao kommer ifrån blir det lättare efter den 30 december 2025, påpekar Martin Persson. Då träder EU:s avskogningsförordning i kraft. Den ska motverka handel med varor som bidrar till världens avskogning genom att ställa krav på producenter och importörer att spåra och dokumentera att produkter inte orsakar avskogning.
Mellan 2018 och 2022 förlorade Amazonas totalt 8,6 miljoner hektar regnskog – ett område större än Österrike.
”Det är känt att expansion av betesmark för köttproduktion är en viktig faktor bakom avskogning i framför allt Brasilien, men bilden är betydligt mer komplex än så. Den utökade produktionen och efterfrågan av grödor som soja, palmolja, kakao och kaffe är en viktig drivkraft i andra områden, särskilt Bolivia, Ecuador och Peru”, säger han.



